7 نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی سایت مطلب وب-اخگرتابش

7 نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی سایت مطلب وب-اخگرتابش

تفاوت بین این دو سیستم در این است که سیستم های جذبی با بهره گیری از انرژی حرارتی و چیلرهای تراکمی از طریق انرژی الکتریکی سبب ایجاد سرما و خنک سازی می‌شوند. انواع مختلف از این نوع سیتسم ها وجود دارند، که می توان آن ها را در دسته بندی های مختلفی نظیر سیستم های تهویه مطبوع خانگی، صنعتی و یا تمام هوا دسته بندی کرد. یکی دیگر از شیوه های دسته بندی این سامانه ها، متمرکز و یا غیر متمرکز بودن آن ها است. به این ترتیب که وسایلی نظیر کولر گازی، کولر آبی و داکت اسپلیت را می توان در دسته سیستم های غیر متمرکز و امکاناتی نظیر چیلرها را در دسته سیستم تهویه مطبوع مرکزی یا متمرکز جای داد. و در نهایت به داکت اسپلیت‌ها می‌رسیم که در نوع خود پرکاربردترین و بهترین سیستم‌های سرمایشی برای ساختمان‌های بزرگ اداری و تجاری محسوب می‌شوند اما دیده می‌شود که در مجتمع‌های بزرگ مسکونی نیز به کار می‌روند. یونیت مرکزی هوای خنک تولید شده را از طریق بخش‌های مختلف ساختمان و خانه انتقال می‌دهد.

دستگاه جدید VRF:

VRFسیستمی مشابه به GHP است که با لوله کشی ساختمان ایجاد شده و از پنل‌های مختلف برای سیستم کنترل دمای آن در فضای منبع جداگانه استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به‌صورت معمول با استفاده از پدیده فیزیکی تعرق رطوبت هوا را از بین می‌برد. بدین معنی که با سرد کردن هوا دمای آن به پایین‌تر از نقطه شبنم می‌رسد و رطوبت هوا به‌صورت قطرات ریز آب از هوا خارج می‌شوند. این دستگاه‌ها در حالت عادی به وسیله یک منبع برودت یک کویل را سرد کرده (کویل سرمایش ایجاد می‌کند) و با عبور هوا از روی کویل رطوبت آن گرفته می‌شود. داکت اسپلیت توانایی استفاده از هوای تازه را دارد، در حالیکه اسپلیت از هوای تازه نمی تواند استفاده کند و از این رو توانایی زیادی در تهویه محیط ساختمان ندارد.

  • عدم امکان استفاده از این سیستم در ساختمان های خیلی بلند (حداکثر فاصله عمودی مجاز بین دو یونیت بیرونی و داخلی vrf حدوداً 35 متر با حداکثر طول لوله کشی 180 متر است).
  • سیستم سرمایشی اسپلیت همانند کولر گازی کار می کند، یعنی مایع خنک کننده یا مبرد در داخل لوله های مویین آن تبخیر شده و از این طریق هوای گرم محیط داخلی را جذب می کند تا به یونیت خارجی دستگاه منتقل کرده و در آنجا این مایع سرد و تبدیل به مایع می شود.
  • تعداد افراد ساکن در محل، منطقه سکونت، رطوبت هوا از جمله عواملی هستند که حین خرید سیستم تهویه باید به آن ها توجهات لازم را داشته باشید.
  • این سیستم دارای نکات و مواردی است که در ادامه به صورت اختصاری بیان خواهیم کرد.
  • حداکثر ظرفیت این نوع از فن کویل‌ها، حداکثر ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه است.

در سیستم‌های تمام آب چون مدار حرکت سیال بسته می‌باشد با تغییر دمای سیال موجود در سیستم و تغییر حجم آن به اتصالات سیستم و کل مدار فشار وارد شده و ممکن است باعث ایجاد اشکال در سیستم شود. منبع انبساط قطعه‌ای است که وظیفه کنترل تغییر حجم سیال را به عهده دارد. در داکت اسپلیت امکان تنظیم دمای دلخواه برای هر بخش ساختمان وجود ندارد و تمامی بخش ها با یک دما کار می کنند. اما در اسپلیت امکان تنظیم دمای گوناگون برای قسمت های مختلف وجود دارد. کولر گازی باعث بالا رفتن غیرمنطقی هزینه برق و قبض برق شما شود (تفاوت قیمتی زیادی میان قبض قبلی و جدید وجود داشته باشد).

به طور کلی تغذیه دستگاه های فن کویل با آب سرد و گرم از طریق دیگ های مرکزی و چیلر صورت می‌گیرد. نصب فن کویل به سادگی امکان پذیر بوده ولی به هر حال به تعمیر و نگهداری مداوم جهت اطمینان از عملکرد آن نیاز دارد. این دستگاه به عنوان بخشی از سیستم تهویه مطبوع موجود در ساختمان های صنعتی، تجاری، مسکونی و غیره، از فن و مبدل حرارتی تشکیل شده است. فن کویل قادر به تنظیم درجه حرارت محیط اطراف خود با مکش هوای موجود و به کمک یک سوئیچ دستی خاموش و روشن یا یک ترموستات می‌باشد. موتورخانه های مرکزی شوفاژ و چیلرها تجهیزاتی از این نوع به شمار می‌روند. کاهش هزینه‌های نهایی در مصرف انرژی را می‌توان از اصلی ترین مزایای این سیستم ها دانست.

دستگاه GHP؛ از جدیدترین انواع سیستم سرمایشی ساختمان:

مدرن ترین و به صرفه ترین مدل سیستم سرمایشی GHP است، البته اگر بتوانید با هزینه ها و شرایط آن کنار بیایید. GHP می تواند خودش را عیب یابی کند، قیمت اولیه آن در مقایسه با سیستم های بزرگ دیگر کمتر است و مصرف انرژی پایین تری هم دارد. با این حال باید دقت کنید که این سیستم هوشمند است، پس باید به طور دائم به برق متصل باشد و مانند VRFها برای ساختمان های بزرگتر طراحی شده است.

کولر گازی یا اسپلیت؟ تفاوت در چیست؟

صدای دستگاه شما خیلی زیاد باشد (اگر پس از تعمیرات بی شمار، کولر شما همچنان صدای زیادی تولید می کند به طوری که حتی نمی توانید صدای تلویزیون خود را بشنوید، وقت آن رسیده است که آن را تعویض کنید). برای بهترین انتخاب میتوانید با شماره های۰۲۱-۷۷۶۱۰۹۳۹،۰۲۱-۷۷۶۱۰۹۴۹،۰۲۱-۷۷۶۱۰۹۴۳تماس بگیرید و از تیم سرمایش هادی(نماینده انحصاری محصولات آیس بییر) مشاوره بگیرید. مبدل های پیشرفته موجود در اسپلیت، بازدهی این سیستم را افزایش می دهد. همچنین کم حجم بودن دستگاه و اشغال کردن فضای کم جزو مزیت های مهم و اصلی اسپلیت ها به شمار می روند.